nowe "Nowe sytuacje"

"Od pierwszego wydania płyty upłynęło już blisko 20 lat, a Republika właśnie w tym roku obchodzi swoje dwudziestolecie. Ta okrągła rocznica prowokuje do ponownego sięgnięcia do dyskografii tego zespołu, a w szczególności warto sobie przypomnieć pierwszy album. Nie wszyscy pamiętają jak powstały "Nowe sytuacje".
W czerwcu 1982 roku, muzycy zaczęli pracować nad materiałem na swoją debiutancką płytę. Wszystko to trwało zaledwie trzy miesiące. Tytuł płyty "Nowe sytuacje" bardzo trafnie oddał to, co Republika prezentowała - " To przekaz muzyków, który miał komunikować, że Republika będzie nadawać na falach, na jakich chce nadawać", co w czasach wszechobecnej cenzury nie było takie oczywiste.

Tuż po wydaniu, "Nowe sytuacje" stały się płytą "kultową", a wiele utworów bardzo długo gościło na szczycie Trójkowej Listy Przebojów. Wśród nich znalazły się między innymi "Śmierć w bikini", "Arktyka", "Halucynacje". Pojawienie się płyty zapoczątkowało powstanie nowego młodzieżowego stylu, a kolory czarny i biały stały się znakiem rozpoznawczym młodych ludzi, którzy pasjonowali się muzyka Republiki.

Specjalnie z myślą o fanach oraz dla uczczenia 20 rocznicy powstania Republiki wracamy do pierwszego jej albumu. Reedycja "Nowych sytuacji" oprócz doskonale znanych przebojów, wzbogacona została o specjalne remiksy (Biała flaga i Śmierć w bikini) oraz nowy utwór zatytułowany "Nie pójdę do szkoły", którego premiera miała miejsce równo po 20 latach od pierwszego koncertowego wykonania "Białej flagi". (25.04.1981). Oprócz tego, płyta jest multimedialna i oprócz tapet i wygaszaczy ekranu, znajdują się tam dwa teledyski: do Śmierci w bikini oraz do Porannej wiadomości.

Reedycja pierwszej płyty to podsumowanie 20 letniej działalności Republiki, ale także zapowiedź nowego albumu, którego premiera już jesienią tego roku. Ale zanim poznamy nowe utwory warto po raz kolejny odkryć "Dzień Białej Flagi".

Pomaton EMI oraz Oficjalna Strona Zespołu Republika